Obowiązkowe ubezpieczenie w zawodzie fizjoterapeuty – najważniejsze fakty

W przypadku zawodu fizjoterapeuty obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dotyczy wszystkich fizjoterapeutów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. OC fizjoterapeuty obejmuje swoim zakresem odpowiedzialność cywilną za szkody bezpośrednio powiązane z wykonywanym zawodem. Rozpoczynając pracę jako fizjoterapeuta, należy bezwzględnie pamiętać, że przed zarejestrowaniem praktyki fizjoterapeutycznej trzeba wykupić polisę obowiązkowego ubezpieczenia.

 Najważniejsze zalety OC fizjoterapeuty

Zawód fizjoterapeuty wiąże się ze sporym ryzykiem. W konsekwencji ubezpieczenie OC jest niezbędne. Jego najważniejsze zalety to:

• możliwość wyboru sumy ubezpieczenia, która będzie dopasowana do formy prowadzonej działalności gospodarczej;

• ochrona przed ewentualnymi roszczeniami ze strony pacjentów, w przypadku popełnienia błędu w trakcie praktyki zawodowej;

• możliwość ubezpieczenia ewentualnych szkód w sprzęcie medycznym lub mieniu pacjenta;

• obejmuje czynności fizjoterapeutyczne zapisane w Ustawie o zawodzie fizjoterapeuty (takie jak chociażby fizykoterapia, kinezyterapia, masaże oraz niektóre zabiegi terapii manualnej).

Jakie błędy fizjoterapeuty wchodzą w zakres obowiązkowego OC?

Są to przede wszystkim: błąd medyczny, błąd diagnostyczny, błąd terapeutyczny oraz zaniedbania niefachowe.

W przypadku zawodu fizjoterapeuty obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dotyczy wszystkich fizjoterapeutów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą

Podstawy prawne ubezpieczenia OC

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej wskazuje na obligatoryjny charakter ubezpieczenia OC zawodowego. Z kolei rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą precyzuje m.in. minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia OC fizjoterapeuty. W porównaniu do lekarzy, praktyka fizjoterapeutyczna nie wymaga zbyt wysokich kwot ubezpieczenia. Są to odpowiednio 30 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 150 000 euro dla wszystkich. Dla podmiotu leczniczego są to kwoty znacznie wyższe: 75.000 euro na jedno i 350.000 euro na wszystkie zdarzenia.

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC fizjoterapeuty

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC fizjoterapeuty niesie ze sobą bardzo duże ryzyko wysokich konsekwencji finansowych takich jak konieczność zadośćuczynienia za szkody wyrządzone osobie trzeciej. Należy również wspomnieć o konsekwencjach etycznych i utracie prestiżu w zawodzie. Fizjoterapeuta odpowiada przed Rzecznikiem Dyscyplinarnym i Sądem Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Przede wszystkim ponosi odpowiedzialność za naruszenie zasad etyki zawodowej bądź przepisów związanych z wykonywaniem zawodu. Jednym z największych przewinień fizjoterapeuty jest brak ważnej polisy OC fizjoterapeuty. W takiej sytuacji można zastosować wobec fizjoterapeuty karę. Począwszy od najsłabszej jaką jest upomnienie albo nagana, aż po najbardziej rygorystyczne, czyli związane z utratą środków finansowych oraz prawa do wykonywania zawodu. Gdyby czynny fizjoterapeuta nie miał aktualnej polisy OC, a jego pacjentowi przytrafiłaby się jakaś szkoda (narażenie zdrowia lub życia), to odpowiada on do wysokości całego majątku, wypłacając odszkodowanie, zadośćuczynienie bądź rentę.

Warto również wspomnieć, że dobrowolne OC mogą wykupić fizjoterapeuci, którzy pracują na podstawie umowy o pracę, o dzieło lub na umowę zlecenie. Fizjoterapeuci, którzy założyli podmiot leczniczy lub praktykę fizjoterapeutyczną mogą także wykupić dodatkowe polisy, które rozszerzają zakres podstawowego ubezpieczenia OC np. o naruszenie praw pacjenta bez uszczerbku na jego zdrowiu czy o szkody w rzeczach.

Reasumując, w zawodzie fizjoterapeuty pamiętajmy o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, aby uniknąć nieprzyjemności i zapewnić sobie spokój na długie lata.